Wybór idealnego oświetlenia dla pomieszczenia kuchennego nie jest prostym zadaniem. Niektórzy ludzie kompletnie sobie z nim nie radzą, ponieważ nie mają pojęcia o zasadach ergonomii. A to nimi właśnie należy się kierować, kupując krok po kroku kolejne lampy kuchenne.

Aby ułatwić sobie aranżowanie kuchni, warto podzielić to pomieszczenie na kilka mniejszych stref. Może to być część przeznaczona do przygotowywania posiłków, miejsce służące do jedzenia oraz wolna przestrzeń. Takiego podziału można dokonać z pomocą specjalnych programów komputerowych, wpisując do nich wymiary całego pomieszczenia i następnie je dzieląc. Samo oświetlenie też można potem podzielić na trzy różne grupy – oświetlenie centralne, oświetlenie zadaniowe oraz oświetlenie dekoracyjne. W każdej z tych grup znajdą się lampy o innych właściwościach, odpowiedzialne za odmienne funkcje. Wszystkie są oczywiście ważne, dlatego w kuchni powinny pojawić się elementy z tych trzech grup.

To, czy punktami oświetleniowymi będą w kuchni lampy kryształowe czy może lampy klasyczne, nie ma w rzeczywistości większego znaczenia. Najważniejsze jest dobre zaplanowanie całej aranżacji. Bez solidnego planu nie da się uzyskać odpowiednich efektów.