Dobry dentysta to nie tylko leczenie zębów


Dentysta to lekarz, który zajmuje się zdrowiem zębów i jamy ustnej, i rzeczywiście można ulec złudzeniu, że stomatologia to tylko leczenie zębów. Wystarczy jednak pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym aby zdać sobie sprawę z wielości i różnorodności obowiązków i funkcji przez niego pełnionych.
Wstępna wizyta jest konieczna, aby dentysta mógł skompletować kartę kliniczną pacjenta i zweryfikować ogólny stan zdrowia jego jamy ustnej. Często na etapie diagnozowania wykonuje on prześwietlenia – niezbędne, aby zebrać wiadomości także na temat niewidocznej części zęba i samej kości szczękowej. Następnie, w oparciu o posiadane informacje, stomatolog przygotowuje i proponuje plan leczenia zębów, do realizacji podczas kolejnych wizyt.

Polecamy: stomatolog i implanty zębów Wola.

Leczenie zębów to bardzo szerokie pojęcie i może obejmować wiele czynności podejmowanych przez stomatologa – poczynając od czyszczenia zębów z kamienia nazębnego, przez leczenie kanałowe i rekonstrukcję ubytków, aż do wyrywania zębów i ich dewitalizacji lub zakładania protez. Jeżeli jest to niezbędne dentysta może przepisywać lekarstwa i antybiotyki – stomatologia to pełnoprawna część medycyny.
Do obowiązków stomatologa należy też dbanie o wszelkie czynności administracyjno-biurowe, związane z wypełnieniem, uzupełnianiem i przechowywaniem karty klinicznej pacjenta.
Wśród kompetencji dobrego dentysty, oprócz oczywiście fachowości w leczeniu zębów, powinny także znaleźć się doskonała manualność, niezbędna siła fizyczna, umiejętność podejmowania decyzji i samodzielnej pracy, spokojny charakter i uspokajające zachowanie.
Strategiczne okazać się mogą zdolności komunikacyjne i empatia – wiele osób odczuwa dyskomfort idąc do dentysty, i w takich wypadkach umiejętność wzbudzenia zaufania jest kluczowa, aby przezwyciężyć te lęki.
Tak, dentysta to dużo więcej niż tylko lekarz od leczenia zębów, a dobry dentysta to prawdziwy skarb.

Zobacz także jak leczy zęby ortodoncja Poznań.