Zasłony nie wychodzą z mody, na rynku jest ogromny wybór wszelkiego rodzaju kotar czy firan. Można przebierać w typach materiałów oraz kolorach, jednak zdecydowaną wadą jest konieczność prania ich co jakiś czas. Co zatem wybrać, jeśli chce się tego uniknąć, a przy tym zależy nam na łatwym dostępie do parapetów i okien?
Na ratunek przychodzą między innymi rolety wykonane z kawałka materiału oraz żaluzje pionowe poznań złożone z wielu listewek, które znajdą zastosowanie tak w domu, jak i w biurze. W zależności od materiału, z jakiego są wykonane, mniej lub bardziej blokują dostęp światła słonecznego do wnętrza pomieszczenia.
Zdecydowaną zaletą tego typu rozwiązania jest regulacja natężenia światła. W przypadku rolet wystarczy podnieść nieco roletę i ustawić ją na żądanej wysokości. Przy żaluzjach potencjał jest znacznie większy, gdyż oprócz możliwości podniesienia panelu, pozwalają na dostosowanie nachylenia listewek budujących całą żaluzję.
Wybór materiałów, z których wykonane są tego typu produkty jest również szeroki – znajdziemy wśród żaluzji zarówno te wykonane z aluminium, jak i z wysokiej jakości drewna. Wśród rolet najczęściej są to materiały tekstylne, jednak spotkać można również takie wykonane z bambusa.